مدارس تعطیل است؟ مجموعه لینگو برای کمک به شما اینجا حاضر است

  • نویسنده : حسنیان
  • زمان مورد نیاز برای مطالعه : 8 دقیقه
  • آخرین بروزرسانی : 1 فروردین 1400

هیچ سنی برای شروع یادگیری زبان، بیش از اندازه زود نیست. یادگیری زبان باعث سرگرمی و رشد سالم کودک می‌شود و اثرات مثبت آن، بر روی قدرت تفکر و روابط اجتماعی، تا آخر عمر باقی می‌ماند. در اینجا، می‌خواهیم ببینیم یادگیری زبان چگونه باعث ترقی فرزند شما می‌شود و شما، صرف‌نظر از اینکه زبان دیگری بلد هستید یا نه، به فرزندتان چه کمکی می‌توانید بکنید.

جلو انداختن کودک

تا قبل از پنج‌سالگی، کودکان برای یادگیری زبان دوم از همان بخشی از معزشان که برای یادگیری زبان مادری است استفاده می‌کنند. همچنین، یکی از موانع یادگیری در سنین بالاتر ترس از اشتباه‌کردن است. اما کودکان در سنین پایین‌تر چنین ترسی ندارند.
زودتر شروع‌کردن یعنی فرصت بیشتر برای یادگیری!
مدت زمانی که دانش‌آموزان صرف یادگیری زبان می‌کنند ارتباط مثبت و مستقیمی با رشد فکری آن‌ها دارد. همچنین، طولانی‌تر بودن زمان یادگیری، این فرصت را به کودکان می‌دهد که رشدشان با زبان و فرهنگ دیگری نیز همراه باشد و با آن ارتباط عمیق‌تری پیدا کنند.

تغذیۀ مغز

پژوهش‌ها نشان داده است یادگیری زبان دوم باعث بهبود حافظه، تمرکز و توانایی انجام چند کارِ هم‌زمان می‌شود؛ به‌علاوه، باعث تقویت مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی و مهارت شنیداری می‌شود. همچنین، کودکانِ مسلط به زبان دوم خلاقیت و انعطاف ذهنی بیشتری از خود نشان می‌دهند.

کمک به پیشرفت تحصیلی

فواید یادگیری زبان دوم بر ذهن کودکان تأثیر مستقیمی بر پیشرفت تحصیلی آن‌ها دارد. کودکان دوزبانه، در مقایسه با کودکانی که زبان دیگری بلد نیستند، مهارت بیشتری در خواندن، نوشتن و ریاضی دارند و معمولا، در امتحان‌ها نمره‌های بالاتری می‌گیرند.

شناخت دیگر فرهنگ‌ها، پرورش کنجکاوی و قدرت درک و تحمل دیگران

کودکانی که در سنین پایین در معرض زبان دیگری قرار می‌گیرند نسبت به فرهنگ مربوط به آن زبان نیز نگرش مثبت‌تری پیدا می‌کنند. این تجربه آن‌ها را به دنیایی وارد می‌کند که شاید بدون یادگیری زبان هیچ‌گاه آن را تجربه نمی‌کردند.

مردد نباشید: برای یادگیری دو یا حتی سه زبان اقدام کنید

برخلاف باور عموم، یادگیری چند زبان به صورت هم‌زمان کودکان کم‌سن‌وسال را گیج نمی‌کند. کودکان، به‌طور طبیعی، محیط‌های چندزبانه را درک و هضم می‌کنند؛ علاوه بر آن، یادگیری زبان دوم در سال‌های ابتدایی زندگی مغز کودک را برای یادگیری زبان‌های دیگر در آینده آماده می‌کند و فرصت‌های بیشماری را پیش روی او قرار می‌دهد.

کارهایی که می‌توانید برای کمک به فرزندتان انجام دهید

فرقی نمی‌کند که شما دو زبان بلد باشید یا نه، حمایت شما تأثیر بسزایی در موفقیت فرزندتان دارد. برای فراهم‌کردن محیطی دلگرم‌کننده و پویا برای یادگیری فرزندتان، لازم نیست زبانی که فرزندتان می‌خواهد یاد بگیرد را بلد باشید. تا می‌توانید فرصت بهره‌مندی از آموزش‌های موثق را به فرزندتان بدهید و به منابع و ابزارهای آنلاین که هم‌اکنون در دسترس شما است سر بزنید.
آیا تمایل به راه‌انداختن دورۀ زبان در مدرسۀ فرزندتان دارید؟ یا فرزند دانش‌آموزتان در خطر کنار گذاشته‌شدن از دوره‌اش است؟ در اینجا بیاموزید که شما و وکلای والدین چگونه می‌توانید برای ایجاد تغییرات با مدرسه همکاری کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوشحال میشیم از مطالب ما در سایتتون استفاده کنید . خوشحال تر میشیم اگر یک لینکی هم از مقالتون به سایت ما بدید